دسترسی سریع
اسباب بازی متناسب با سن رشد کودک ٤ ماهه

بازی و آموزش | اسباب بازی متناسب با سن رشد کودک ٤ ماهه


بازی و یادگیری | اسباب بازی آموزشی | بازی دان | اسباب بازی متناسب با سن رشد کودک|٤ ماهه


اسباب بازی مناسب کودک و نوزاد 4 ماهه ( نی نی 4 ماهه):

اكنون زمان آن است كه به فرزند چهار ماهه تان در فهم و شناخت بعضی چيزها كمک كنيد تا مفهوم من می ­توانم اين كار رو بكنم در ذهنش جا بيفتد.با بازی­ های ساده يا تهيه­ اسباب ­بازی ساده­ ای كه فرزندتان بتواند با آن تعامل برقرار كند مي­ توانيد مفاهيم علت و معلول را به او ياد بدهيد چون در اين زمان هماهنگی دست و چشمش نيز بهتر شده است.

نوزاد در اين سن چگونه بازی می­ كند؟

· می ­خندد، پيچ و تاب می­ خورد و با ذوق فرياد می­ كشد. 

· با كمک شما می­ تواند به اشياء برسد. 

· دوست دارد حركت دستانش را نگاه كند.

· می ­تواند چهره­ های آشنا را تشخيص دهد و به چهره ديگران نيز علاقه­ مند است.

· می­ تواند اسباب­ بازی هایی كه در دسترسش هستند را بگيرد.

اسباب بازی های متناسب با اين نی نی 4 ماهه :

1-اسباب­ بازی ­های دستی

در اين مرحله، بچه ­ها كم ­كم استفاده­ هدفمند از دستان خود را آغاز می­ كنند. لمس كردن ، حس كردن و گرفتن همگی راه­هایی برای كشف و سياحت دنيای جديد برای او هستند.به همين دليل الآن زمان مناسبی است تا اين مهارت­ ها با اسباب­ بازی­ های مناسبی كه بافت ­ها و زمينه­ های مختلف و البته جایی برای گرفتن دارند تقويت شوند.اين اسباب­ بازی­ ها علاوه بر امكان گرفته شدن توسط بچه حتی وقتی كه در دستانش نيستند نيز به خاطر زيبایی­ های ظاهری توجهش را جلب می ­كنند.

راه و روش­ های مختلفی پيدا كنيد تا اسباب ­بازی، همراه و در دست بچه باشد.( بسياری از اين نوع اسباب­ بازی­ ها طوری طراحی می­ شوند كه به ساير چيزها وصل شوند يا اينكه اصلاً از قبل به يك چرخ يا قنداق قابل حمل وصل شده ­اند.)

سپس آن را كمی جلوی بچه بالا و پايين برده و بعد به چپ و راست حركت دهيد. ببينيد آيا می­ تواند با چشم­ هايش آن را دنبال كند؛ سپس تشويقش كنيد تا دستش را دراز كرده و آن را بگيرد وبگویيد «اوه! ببين ... گرفتيش!»

كمی با هم با اسباب ­بازی قايم موشك بازی كنيد. اگر به اندازه ­ی كافی كوچك است، آن را زير يک پتو پنهان كنيد؛ اگر صدادار است يا حالت جغجغه­ ای دارد، صدای آن را در بياوريد.اجازه دهيد قسمتی از آن از زير پتو بيرون بماند و سپس از او بپرسيد كه «كجا رفت»؟ يك نگاه زير چشمی به آن بكنيد و بگوييد «آهان !ايناهاش».تا پايان شش ماهگی او می تواند بفهمد كه برجستگی زير پتو همان اسباب­ بازی او است.

فرزند شما هيچگاه برای سرگرم شدن توسط شما و صدا در آوردن و شكلک در آوردن كوچک نيست.سعی كنيد برای او صدای حيوانات مختلف را در بياوريد. وقتی كه خنده های شيرين و پر از شوق او را ببينيد، فراموش می­ كنيد كه اين قبيل كارهايتان چه قدر بچه ­گانه است و تشويق می شويد بيشتر ادامه بدهيد!


2- اسباب­ بازی­ هایی با صداهای متنوع، رنگ ­های روشن و چراغ

رنگ­ های  روشن و نورها ساده ­ترين چيزهایی هستند كه بچه در حال حاضر می تواند ببيند. وقتی كه اشيا و صدا ها را به او معرفی می كنيد، در حقيقت كمك می ­كنيد كه حس­ های مختلفش تحريک شوند و حافظه­ او كه منبع اصلی تقويت بينائی هستند را آماده و تقويت می­ كنيد.

سعی كنيد فضا را برای بازی­ هایی كه ماه­ های بعد قرار است انجام شوند آماده كنيد.قبل از شروع بازی به ويژگی­ های مختلف اسباب­ بازی اشاره كنيد چراغ­ های آن را روشن كنيد و صدای آن را در بياوريد و او را هم تشويق كنيد صدای موسيقی را تقليد كند و همين طور كه پيش می­ رويد شما هم همراه با او بخوانيد. وقتی هم كه سرتان شلوغ است ، موسيقی و چراغ ­ها را روشن كنيد تا  سرگرم شود.

 3-اسباب­ بازی ­هایی با صورتک­ های دوست داشتنی

شكل منحصر به فرد يك چهره يكی از اولين چيزهایی است كه كودک آن را تشخيص داده و به آن واكنش نشان مي­ دهد.همزمان با رشد توانایی تمركز بچه­ ها، آشنایی با يک چهره باعث تقويت مثبت و بهبود رشد مهارت ­های بينائی و احساس آرامش می شود.

با اشاره به ويژگی ­های چهره كمك كنيد تا كودك شناسایی يك شیء و شناسایی  چهره­ ها را درك كند سپس به سراغ صورت خود و كودک­ برويد. به آرامی صورتش را لمس كرده و نام هر قسمت را بگوييد.

جای دندانكش را تغيير دهيد و ببينيد كه متوجه اين تغيير می ­شود يا نه. به تدريج  او خودش را به سمت آنها می ­كشد و آنها را می گيرد و شايد دندانک را در دهان خود بگذارد (همان طور كه هر چيز ديگری را كه پيدا كند با در دهان گذاشتن امتحانش می ­كند).

تشويقش كنيد تا تمام اين ويژگی ­ها و مشخصات را با رفتن به سمت آنها كشف كند؛ كمكش كنيد تا قسمت های مختلف اسباب بازی را لمس كند. در مورد چيزی كه لمس می­ كند توضيح دهيد و كمک كنيد تا بين چيزی كه لمس می­ كند و آنچه می شنود، ارتباط برقرار كند.

 

برخی اسباب بازی های پیشنهادی بازی دان برای این گروه سنی :نمایش همه اسباب بازی های گروه سنی ٣ تا ٤ماهه

123


گروه سنی : ١ ماه تا ٤ سال

٣١,٢٠٠ تومان

گروه سنی : ٣ ماه تا ٥ سال

١٣,٥٠٠ تومان

گروه سنی : ١ ماه تا ٣ سال

٢٤٥,٠٠٠ تومان

گروه سنی : ١ ماه تا ٢ سال

٧,٤٠٠ تومان

گروه سنی : ١ ماه تا ٢ سال

٨,٣٠٠ تومان

گروه سنی : ١ ماه تا ٢ سال

٧,٤٠٠ تومان


123