کودک ٤ ماهه
٤ ماهه
اسباب بازی مناسب گروه سنی:

به علت رشد هماهنگی چشم و دست، کودک چهار ماهه ی شما، از تعاملات خود لذت بیشتری می برد. برای کمک به رشد مفهوم علت و معلول با کودک بازی های ساده انجام دهید و یا اسباب بازی های مناسب این موضوع را در اختیارش بگذارید.رشد جسمانی
با كمک شما می تواند به اشياء برسد.
رشد شناختی
می تواند چهره های آشنا را تشخيص دهد و به چهره ديگران نيز علاقه مند است.نوزاد در اين سن چگونه بازی می­ كند؟

    • می خندد، پيچ و تاب می خورد و با ذوق فرياد می كشد.

    • با كمک شما می تواند به اشياء برسد.

    • دوست دارد حركت دستانش را نگاه كند.

    • می تواند چهره های آشنا را تشخيص دهد و به چهره ديگران نيز علاقه مند است.

    • می تواند اسباب بازی هایی كه در دسترسش هستند را بگيرد.
هر کودکی به روش و زمان منحصر به فرد خود به توانایی های رشد و توسعه دست پیدا می کند. موارد ذکر شده در این وب سایت تنها به عنوان یک راهنما ارایه شده است. در صورت داشتن هرگونه سوال لطفا با مشاور کودک خود تماس بگیرید.
انواع اسباب بازی مناسب این گروه


 
تکان بدهید. یک جغجغه در دست کودکتان قرار بدهید و به آرامی آن را تکان بدهید. مطمئنا کودک شما از گرفتن و تکان دادن و رها کردن آن لذت می برد.

می شنوی؟ به کودکتان کمک کنید که با نگه داشتن اسباب بازی در مقابل خود، تکان دادن آن و دست دراز کردن برای برداشتن آن مهارت هماهنگی بدنی را تمرین کند. جغجغه را در دست کودک بگذارید، آن را تکان بدهید و بگویید: صداشو می شنوی؟ تاکید کردن بر صدایی که تولید می شود کودک را تشویق به امتحان کردن دوباره ی آن می کند.

دست در دست. جغجغه ای را انتخا کنید که به اندازه ای بزرگ باشد که کودک بتواند آن را با دو دستش بگیرد. آن را در دست کودک قرار دهید. او آن را با یک دست و سپس با هر دو دستش می گیرد.  این عمل منجر به ایجاد مهارت دادن اشیا از دستی به دست دیگر می شود.   در این سن باید به تشویق مهارت های حرکتی کودک و به خصوص سینه خیز رفتن بپردازید. رشد به موقع و با کیفیت مهارت های حرکتی در کودک شما باعث میشود هوش بدنی کودک راه هموار تری را برای بروز داشته باشد.

با انجام بازی های پر تحرک مهارت های حرکتی درشت کودک را تقویت کنید. وقتی پاهای نوزاد مقابل یک سطح محکم قرار بگیرد، نوزاد شروع به فشار دادن پای خود به آن سطح می کند. به این کار رفلکس راه رفتن می گویند. شما می توانید از این رفلکس برای تمرین سینه خیز رفتن کودک استفاده کنید.
•    کودک را روی شکمش قرار دهید.
•    یک اسباب بازی رنگی و جذاب را با فاصله ی ٣٠-٤٠ سانتی متری سر کودک قرار دهید و توجه کودک را به آن جلب کنید.
•    پشت سر کودک بنشینید و با دست  یا پای تان، کف پاهای او را فشار بدهید.
•    بگذارید کودک در مقابل فشاری که شما به پایش وارد می کنید خود را به جلو هل دهد، فعالیتی که منجر به حرکت او به جلو می شود.
•    به تکان دادن اسباب بازی و فشار دادن کف پای نوزاد تا جایی که کودک بتواند به جلو حرکت کند، ادامه دهید.

بیا بچرخیم!  اسباب بازی را روی زمین به جلو و عقب بغلتانید و سُر بدهید. این کار می تواند یک تمرین خود برای هماهنگی چشم و دست و مهارت های دستی نوزاد باشد.


موسیقی، لطفا فوایدی که آویز متحرک موزیکال برای کودکتان دارد را با پخش موسیقی برای نوزاد در همه ی زمان های روز و در موقعیت های مختلف گسترده تر کنید.


آواز بخوانید و با هم زمزمه کنید. همینطور که این کار را انجام می دهید در می یابید که نوزاد شما هم بیشتر از خودش صدا تولید می کند.


چه چیزی را می بینید؟ سعی کنید از نگاه نوزادتان به آویز متحرک نگاه کنید. هر چند وقت یک بار جای کودک و یا آویز را تغییر دهید تا کودک بتواند از زاویه ی جدیدی آن را ببیند.


ارتباط ایجاد کنید. از بدو تولد کودک صدای شما را می شنود و به آن پاسخ می دهد. این ارتباط را برای اشاره کردن به قسمت های مختلف آویز(رنگ ها، چیزهایی که از آن آویزان هستند و حرکت آنها) حفظ کنید. آرامش. به کودکتان یاد بدهید که خودش را مدیریت کند. گریه اش را بس کند و آرام شود. چنین اسباب بازی ای که صداهای ملایم، موسیقی و نورهایی که دارد به کودک کمک می کند زمان آرام شدن و خوابیدن را درک کند.

چه چیز را ببیند؟ به حرکات و نورها اشاره کنید تا کودک بتواند آنها را بهتر ببیند و بر آنها تمرکز کند.

بسیار آرام انواع صداها را در بیاورید تا ببینید که کدام یک از آنها برای شما و کودک آرامش بخش تر است. همانطور که کودک آرام گرفته است شما هم به موسیقی گوش دهید، این زمان می تواند زمان خوبی برای آرامش گرفتن خودتان نیز باشدرنگها و الگوهایی که تضاد بالایی دارند راه بسیار خوبی برای تحریک دیداری کودک می باشد. حتی اگر کودکتان هنوز معنای صحبت های شما را نمی فهمد به رنگها اشاره کنید و حیوانات را نام ببرید. با این کار او یاد میگیرد که تمرکزش را از شیئ به شیئ دیگر جابه جا کند.

شنیدی؟ اگر اسباب بازی ای که در اختیار دارید قابلیت تولید صدا را هم دارد از این امکان استفاده کنید تا حس شنیداری کودکتان را با آن تحریک کنید. دستهای کودکتان را در دست بگیرید و با ریتم موسیقی دست بزنید. همانطور که دارید با آهنگ می خوانید حالت های چهره ی خود را تغییر دهید و با آهنگ هماهنگ کنید.
 

در این سن عضلات دست کودک شما بسیار ضعیف هستند و داشتن اسباب بازی های نرم به او این فرصت را میدهد تا با دست گرفتن و فشردن آنها عضلات انگشتان دست خود را تقویت کند


وجود تضاد رنگ های شاد در اسباب بازی جلب توجه کودک را به دنبال دارد و زمینه کنجکاوی رشد سلول های مغزی و آشنایی کودک با دنیای پیرامون خود را فراهم میکند.


حس بینایی کودک رشد نیافته ترین حس او در زمان تولد است. هر چه تضاد در رنگ هایی که در ماههای اول به کودکتان نشان می دهید(چه در اسباب بازی ها و چه حتی در لباس هایی که خودتان می پوشید) زمینه ی رشد حس بینایی و تیزبینی و گام ابتدایی توجه و تمرکز را فراهم کرده اید.مقالات و اطلاعات مفید (مجله کودک)


بیا بازی کنیم! بازخوانی اهمیت بازی

یکی از کارهای مورد علاقه من مشاهده ی کودکان موقع بازی کردن است. این تجربه ای با طراوت و لذت بخش است و هر بار برای من جدید و تازه به نظر می آید.

خواندن مقاله
مهارت آموزی با اسباب بازی ها

اسباب بازی باید به تمام جنه های رشد کودک کمک کند. این جنبه ای رشد شامل مهارت های فیزیکی، اجتماعی، عاطفی، زبانی، شناختی و تخیلی می باشد.

خواندن مقاله
انتخاب اسباب بازی هایی برای تشویق یادگیری

ارائه دادن طیفی از اسباب بازی هایی که به خوبی و با دقت انتخاب شده اند مخصوصا آنهایی که فعالیت و اکتشاف را تشویق می کنند، راه مناسبی برای پاداش دادن به فعالیت های او است.

خواندن مقاله


اسباب بازی مناسب گروه سنی: