> خانه > بازی و یادگیری > اسباب بازی متناسب با سن رشد کودک ٤ ماهه

بازی و آموزش | اسباب بازی متناسب با سن رشد کودک ٤ ماهه
اسباب بازی مناسب کودک و نوزاد 4 ماهه ( نی نی 4 ماهه):

اكنون زمان آن است كه به فرزند چهار ماهه تان در فهم و شناخت بعضي چيزها كمك كنيد تا مفهوم من مي ­توانم اين كار رو بكنم در ذهنش جا بيفتد.با بازي­ هاي ساده يا تهيه­ اسباب ­بازي ساده­ اي كه فرزندتان بتواند با آن تعامل برقرار كند مي­ توانيد مفاهيم علت و معلول را به او ياد بدهيد چون در اين زمان هماهنگي دست و چشمش نيز بهتر شده است.

نوزاد در اين سن چگونه بازي مي­ كند؟

· مي ­خندد، پيچ و تاب مي­ خورد و با ذوق فرياد مي­ كشد. 

· با كمك شما مي­ تواند به اشيا برسد. 

· دوست دارد حركت دستانش را نگاه كند.

· مي ­تواند چهره­ هاي آشنا را تشخيص دهد و به چهره ديگران نيز علاقه­ مند است.

· مي­ تواند اسباب­ بازي­ هايي كه در دسترسش هستند را بگيرد.

اسباب بازي هاي متناسب با اين نی نی 4 ماهه :

1-اسباب­ بازي ­هاي دستي

در اين مرحله، بچه ­ها كم ­كم استفاده­ هدفمند از دستان خود را آغاز مي­ كنند. لمس كردن ، حس كردن و گرفتن همگي راه­هايي براي كشف و سياحت دنياي جديد براي او هستند.به همين دليل الآن زمان مناسبي است تا اين مهارت­ ها با اسباب­ بازي­ هاي مناسبي كه بافت ­ها و زمينه­ هاي مختلف و البته جايي براي گرفتن دارند تقويت شوند.اين اسباب­ بازي­ ها علاوه بر امكان گرفته شدن توسط بچه حتي وقتي كه در دستانش نيستند نيز به خاطر زيبايي­ هاي ظاهري توجهش را جلب مي ­كنند.

راه و روش­ هاي مختلفي پيدا كنيد تا اسباب ­بازي، همراه و در دست بچه باشد.( بسياري از اين نوع اسباب­ بازي­ ها طوري طراحي مي­ شوند كه به ساير چيزها وصل شوند يا اينكه اصلاً از قبل به يك چرخ يا قنداق قابل حمل وصل شده ­اند.)

سپس آن را كمي جلوي بچه بالا و پايين برده و بعد به چپ و راست حركت دهيد. ببينيد آيا مي­ تواند با چشم­ هايش آن را دنبال كند؛ سپس تشويقش كنيد تا دستش را دراز كرده و آن را بگيرد وبگویيد «اوه! ببين ... گرفتيش!»

كمي با هم با اسباب ­بازي قايم موشك بازي كنيد. اگر به اندازه ­ي كافي كوچك است، آن را زير يك پتو پنهان كنيد؛ اگر صدادار است يا حالت جغجغه­ اي دارد، صداي آن را در بياوريد.اجازه دهيد قسمتي از آن از زير پتو بيرون بماند و سپس از او بپرسيد كه «كجا رفت»؟ يك نگاه زير چشمي به آن بكنيد و بگوييد «آهان !ايناهاش».تا پايان شش ماهگي او مي­ تواند بفهمد كه برجستگي زير پتو همان اسباب­ بازي او است.

فرزند شما هيچگاه براي سرگرم شدن توسط شما و صدا در آوردن و شكلك در آوردن كوچك نيست.سعي كنيد براي او صداي حيوانات مختلف را در بياوريد. وقتي كه خنده هاي شيرين و پر از شوق او را ببينيد، فراموش مي­ كنيد كه اين قبيل كارهايتان چه قدر بچه ­گانه است و تشويق مي شويد بيشتر ادامه بدهيد!


2- اسباب­ بازي­ هايي با صداهاي متنوع، رنگ ­هاي روشن و چراغ

رنگ­ هاي روشن و نورها ساده ­ترين چيزهايي هستند كه بچه در حال حاضر مي­ تواند ببيند. وقتي كه اشيا و صدا ها را به او معرفي مي­ كنيد، در حقيقت كمك مي ­كنيد كه حس­ هاي مختلفش تحريك شوند و حافظه­ او كه منبع اصلي تقويت بينائي هستند را آماده و تقويت مي­ كنيد.

سعي كنيد فضا را براي بازي­ هايي كه ماه­ هاي بعد قرار است انجام شوند آماده كنيد.قبل از شروع بازي به ويژگي­ هاي مختلف اسباب­ بازي اشاره كنيد چراغ­ هاي آن را روشن كنيدو صداي آن را در بياوريد و او را هم تشويق كنيد صداي موسيقي را تقليد كند و همين طور كه پيش مي­ رويد شما هم همراه با او بخوانيد. وقتي هم كه سرتان شلوغ است ، موسيقي و چراغ ­ها را روشن كنيد تا  سرگرم شود.

 3-اسباب­ بازي ­هايي با صورتك­ هاي دوست داشتني

شكل منحصر به فرد يك چهره يكي از اولين چيزهايي است كه كودك آن را تشخيص داده و به آن واكنش نشان مي­ دهد.همزمان با رشد توانايي تمركز بچه­ ها، آشنايي با يك چهره باعث تقويت مثبت و بهبود رشد مهارت ­هاي بينائي و احساس آرامش مي شود.

با اشاره به ويژگي ­هاي چهره كمك كنيد تا كودك شناسايي يك شيء و شناسايي چهره­ ها را درك كند سپس به سراغ صورت خود و كودك­ برويد. به آرامي صورتش را لمس كرده و نام هر قسمت را بگوييد.

جاي دندانك ش را تغيير دهيد و ببينيد كه متوجه اين تغيير مي ­شود يا نه. به تدريج  او خودش را به سمت آنها مي ­كشد و آنها را مي­ گيرد و شايد دندانك را در دهان خود بگذارد (همان طور كه هر چيز ديگري را كه پيدا كند با در دهان گذاشتن امتحانش مي ­كند).

تشويقش كنيد تا تمام اين ويژگي ­ها و مشخصات را با رفتن به سمت آنها كشف كند؛ كمكش كنيد تا قسمت هاي مختلف اسباب بازي را لمس كند. در مورد چيزي كه لمس مي­ كند توضيح دهيد و كمك كنيد تا بين چيزي كه لمس مي­ كند و آنچه مي شنود، ارتباط برقرار كند.

4-جغجغه ­هاي دستي يا اسباب ­بازي­هايي كه روي يك حلقه هستند

بچه ­ها در حدود سه ماهگي كم­ كم اشيايي كه در دسترس­شان باشد را مي­ گيرند و به تدريج که می گیرند ، مي ­توانند كارهايي را انجام دهند! ياد مي­ گيرند كه تكان دادن يك جغجغه باعث توليد صدا مي­ شود.دوباره آن را امتحان مي­ كنندو متوجه قانون علت و معلول مي شوند.

وقتي كه براي اولين بار يك جغجغه را نشانش مي دهيد، آن را روبرويش نگه داريد و كمك كنيد تا روي آن تمركز كند، سپس آن را به خط وسط ميدان ديدش ببريد و سپس به آرامي به سمت چپ و راست حركت دهيد. آن را در دسترسش قرار دهيد تا بتواند آن را بگيرد يا آن را در كنارش بگذاريد تا راحت­ تر بتواند به آن ضربه بزند.براي آنكه تشويقش كنيد به اشيا اطرافش برسد، آنها را به آرامي در مقابلش تكان دهيد.كودك،كم­ كم براي رسيدن به آنها تلاش مي ­كند و آنها را مي گيرد و در دهانش مي­ گذارد تا امتحانش كند.

زماني كه واقعاً توانست آگاهانه جغجغه را در دستش نگه دارد، كار خود را شروع مي­ كند و آن را از يك دست يه دست ديگر مي­ دهد. شما هم مي­ توانيد با تغيير  دادن محل جغجغه در دستش كمكش كنيد تا كارش را به پايان برساند.

همچنين، خوب است كمك كنيد تا اين جغجغه را به عنوان منبع صدا بشناسد و عمل و عكس ­العمل را با صحبت كردن برايش توضيح دهيد: «آهان! ببين وقتي تكونش مي دي چه صدایي ميده !»نمایش همه اسباب بازی های گروه سنی ٣ تا ٤ماهه

سگ جغجغه ای با توپ رنگی playgro

گروه سنی : ١ ماه تا ٣ سال

٢٤,٠٠٠ تومان

آویز 3 عددی کالسکه جدید playgro

گروه سنی : ١ ماه تا ٧ سال

٤٩,٠٠٠ تومان

آویز کریر ویبره زنبورک صورتی playgro

گروه سنی : ١ تا ٨ ماه

٣٩,٠٠٠ تومان

بازی هوش با مهره های رنگی

گروه سنی : ٣ ماه تا ٥ سال

١٣,٥٠٠ تومان

پروانه جغجغه ای با توپ رنگی playgro

گروه سنی : ١ ماه تا ٢ سال

٢٤,٠٠٠ تومان

تشک بازی طرح لاک پشت playgro

گروه سنی : ١ ماه تا ٣ سال

١٣٠,٠٠٠ تومان

تمساح آبی کوکی

گروه سنی : ٣ ماه تا ٣ سال

٦,٠٠٠ تومان

تمساح کوکی صدادار

گروه سنی : ٣ ماه تا ٣ سال

٦,٣٠٠ تومان

جغجغه 8 گوش رنگی playgro

گروه سنی : ١ ماه تا ٢ سال

٢٦,٠٠٠ تومان

جغجغه بازی و یادگیری با توپ playgro

گروه سنی : ١ ماه تا ٢ سال

٤٨,٠٠٠ تومان