داشتن اوقاتی با کیفیت با کودکان خردسالمشغول و شاد نگه داشتن یک کودک نوپا در طول روز همیشه آسان نیست. کودک در  این سن می خواهد که رییس خودش و حتی شما باشد. خصوصیتی که کودک در این سن دارد این است که آستانه توجه پایینی دارد. کودک در این سن می خواهد احساس مهم بودن کند. بنابراین انجام کارهای معمولی خانه می تواند جذابیت زیادی برای کودک داشته باشد. این فعالیت به شما این امکان را می دهد که کارهایی که باید به هر حال در خانه انجام می دادید را با مشارکت کودک انجام دهید و فرصت های یادگیری فوق العاده ای را برای کودکتان ایجاد کنید.

مرتب کردن لباس های شسته شده

سبد لباس ها را بیاورید و از کودک کمک بخواهید. جایی بنشینید و لباس های شسته شده را مرتب کنید. به کودک بگویید داخل سبد نگاه کن و همه جوراب های خودت رو پیدا کن. اگر  او همه لباس ها را به هم ریخت تا بتواند یک جفت جوراب همسان پیدا کند او را به شدت تحسین کنید. اگر فقط یکی از جوراب ها را پیدا کرد به او بگویید: می تونی جفت این جورابو پیدا کنی؟ از کودک بخواهید که چیزهای دیگری را هم در میان لباس ها پیدا کند. «زیر شلواریت کجاس؟ پیراهن بابا کجاست؟» از او بخواهید آن قسمتی از بدن که به هر لباس مربوط است را نشان بدهد.

برای نوپایان بزرگتر می توانید:

از او بخواهید که چیزهایی را بر اساس رنگشان پیدا کند. (یه لباس آبی پیدا کن) و یا اینکه چیزی را بر اساس اندازه اش پیدا کند (می تونی یه جوراب بزرگ از اینجا پیدا کنی؟). به کودک کمک کنید که مهارت های طبقه بندی کردن را بیاموزد. یک حوله را بالا بگیرید و بگویید: یه چیزی شبیه این پیدا کن. کاری که کودک دارد انجام می دهد را نام گذاری کنید. عالیه! تو یه حوله دیگه پیدا کردی. این با اون یکی میرن توی یه طبقه.


به کودک اجازه بدهید که بعضی چیزها را کنار بگذارد. به او نشان بدهید که جای مناسب لباس هایی که طبقه بندی نکرده است کجاست. سپس به او کمک کنید که آنها را سر جای خودش قرار بدهد. وقتی که کودک شما احساس کند که این فعالیت یک کار واقعی است، او علاقه مندی اش را به انجام آن از دست خواهد داد. بنابراین از انجام چنین فعالیتی هم خودتان لذت ببرید و هم اجازه بدهید که کودک از آن لذت ببرد.

خرید اسباب بازی خاله بازی دکتر بازی و ابزار کار

بیشتر بخوانید:

کودکانی خود‌ساخته و منظم تربیت کنید

3 قانون مهم فرزندپرور


بازگشت به گروه لذت باهم بودن  


نظرات شما درباره این مطلب :

نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما در مورد داشتن اوقاتی با کیفیت با کودکان خردسال :سایر نظرات :

نظری ثبت نشده است.