فعالیت های سرگرم کننده ی خانگی برای کودکان پیش دبستانییکی از برنامه های موفق، تاثیرگذار و جالب آموزش پیش دبستانی در آمریکا «پروژه رهیافت» نام دارد. این برنامه بر اساس موج آموزشی اوایل قرن بیستم به نام «تجربه و آموزش» -براساس نظریه عمل گرایی که فیلسوف و محقق بزرگ جان دیویی نطریه پرداز آن بود طراحی شد. براساس این نظریه و در یک پژوهش دکتر کاتز از تعداد زیادی از معلمان در خواست کرد تا قسمتی از زمان کلاسشان را به دانش آموزان بدهند تا آنها بر اساس علایق و تجربیات خودشان بخش های درسی را جلو ببرند. این کار به دانش آموز فرصت می دهد تا در مورد مسئله مورد علاقه اش به تحقیق و بررسی بپردازد. موضوع پروژه های کودکان می تواند چیزهایی باشد که کودک در زندگی اش با آنها مواجه است و یا به آن علاقه ی زیادی دارد- مثل ماشین، هواپیما، بیمارستان، آتش نشانی، حیوانات و ... .

پروژه های دانش آموزان بسته به اینکه دانش آموز چقدر به آنها علاقه نشان بدهد می تواند از یک هفته تا چندین هفته طول بکشد. این پروژه ها اولین پروژه هایی هستند که توسط خود کودک اداره میشوند و دانش آموز می تواند از آنها به عنوان تمرینی برای پروژه های آینده اش استفاده کند. در مدارس ما هم پروژه های زیادی با همین فلسفه اجرا می شود. 


برای یادگیری در خانه پروژه و برنامه مشخص مورد نیاز است!

هر چند وقتی نام پروژه میان می آید ما فکر می کنیم به برنامه های آموزشی رسمی فکر می کنیم اما آموزش در خانه هم نیاز به پروژه و برنامه مشخص دارد و به کارگیری این برنامه ها در خانه هم بسیار موثر است. علاوه بر این در پروژه های خانگی و فردی کودک می تواند علاقه مندی های شخصی خود را پیگیری کند برنامه ریزی را نیز در آن تمرین کند و برنامه اش را خود هدایت کند. همچنین چنین پروژه ها و برنامه های خانگی می تواند دانش آموز را در انجام پروژه های مدرسه ای و گروهی حرفه ای تر کند. 

یک پروژه خوب چطور ساخته می شود؟ 

هر چیزی که باعث تحقیق و هماهنگ شدن ایده ها و فعالیت های یک کودک شود می تواند یک پروژه خوب باشد. هر چند لازم است که پروژه علایق کودک را در بر داشته باشد اما با این وجود پروژه های خوب می توانند در ابتدا توسط والدین آغاز شوند. والدین می توانند در ابتدای کار از کودک بخواهند که در برنامه ای که خودشان طراحی کرده اند- البته بر اساس شناختی که از علایق کودک دارند- شرکت فعال داشته باشد و پس از آن از کودک بخواهند که برای اینکه پروژه شکل بگیرد مدیر پروژه باشد. به طور کلی، پروژه های خوب دارای بیش از یک منبع اطلاعاتی هستند- کتاب ها، تحقیقات میدانی، مصاحبه ها و ... .

در اینجا پیشنهاداتی برای انجام پروژه های موفق با کودکان 3 تا 5 ساله آورده شده است: 

تعطیلات تابستانی. می توانید خیلی ساده شروع کنید. به کودکتان بگویید بیا یه کتاب در مورد سفرمان به ساحل بنویسیم. اینها عکس هایی هستند که با هم گرفتیم (تعدادی از عکس ها را که با دوربین دیجیتال و یا موبایلتان گرفته اید را چاپ کنید). بیا اینا رو توی این کتاب بذاریم (می توانید از آلبوم استفاده کنید و در یک صفحه عکس ها را پشت پلاستیک بگذارید و در یک صفحه پشت پلاستیک ها جملاتی را که می نویسید بگذارید). بگذارید کودک برای کتابتان نامی تعیین کند و آن را بنویسد. وقتی که عکس ها را مرتب کردید و در موردشان حرف زدید، بگذارید کودک در مورد هر تصویر جملاتی بگوید و شما هم آنها را بنویسید. سپس اگر می توانید نوشته هایتان را تایپ کنید و پرینت بگیرید و یا به همان صورت دست نویس در کنار عکس مربوط به خودش بگذارید. حرف زدن با کسانی که در آن سفر با شما بوده اند می تواند کمک زیادی به حافظه کودک بکند. همچنین می توانید در مورد مسائل دیگری که در سفرتان داشته اید با او گفتگو کنید و به شرح تصاویرتان اضافه کنید. موضوعاتی مانند پرندگان و درخت هایی که دیده اید. پس از آن چند هفته بعد، کتابی که درست کرده اید را به عنوان قصه شب برای کودک بخوانید.

شک نکنید که کودک به شدت آن را دوست خواهد داشت. فراموش نکنید که در کتاب تاریخ درست کردن آن و سن کودک را یادداشت آن کنید. در سالهای بعد می توانید این کتاب را با نظر دادن هم بخوانید: مثلا کودک می پرسد که آیا من واقعا این طور فکر می کردم؟ و در مورد این مسائل با هم گفتگو کنید. 
مجموعه ها. کودکان عاشق جمع آوری اشیا هستند- عادتی که می تواند برای والدین خیلی گران تمام شود (مثلا اگر کودک علاقه مند به جمع آوری ماشین های مسابقه ای کوچک و یا انواع توپ ها باشد). با این حال علاقه او به جمع آوری اشیا می تواند موجب خیلی از فعالیت های مرتبط شود. کودکان نمی توانند فعالیت هایی که دست پیدا کردن به چیزهای مورد علاقه شان را ساده می کند را انجام دهند. و اینجاست که نقش والدین به شدت اهمیت دارد. مثلا کودکی را در نظر بگیرید که به ماشین های جاده سازی و خانه سازی مثل لودر و بولدوزر علاقه دارد. والدین کودک می توانند در یک اقدام ساده کودک را به جایی ببرند که این ماشین ها وجود دارند تا کودک بتواند دقایقی آنها را خوب تماشا کند. پس از آن با جستجو در اینترنت در مورد اینکه چه نوع ماشین های جاده و خانه سازی وجود دارد می تواند تجربه ای که کودک داشته است را علمی تر، دقیق تر و جدی تر کند. یک کتاب دایره المعارف اطلاعات عمومی هم می تواند در این زمینه بسیار مفید باشد. اگر چنین پروژه هایی را انتخاب می کنید ممکن است وسوسه شوید و جمع آوری چیزهایی که خودتان به آنها علاقه دارید را به کودک پیشنهاد بدهید اما در برابر این وسوسه مقاومت کنید و بگذارید کودک طبق علاقه خودش چیزی را انتخاب کند. 


با افزایش سن کودک تبدیل به محقق اصلی خواهد شد و شما صرفا دستیار تحقیق او خواهید بود اما داشتن یک دوره کارآموزی برای کودک که شما برای شروع کارها او را راهنمایی کنید و به او پیشنهاداتی بدهید و برای دنبال کردن علاقه مندی هایش به او کمک کنید می تواند فوق العاده مفید باشد.

خرید ماکت های ساختنی سه بعدی

بیشتر بخوانید:

اهمیت بازی در آموزش اولیه کودکی

تاثیر بازی با عروسک بر رفتار کودک


بازگشت به گروه لذت باهم بودن  


نظرات شما درباره این مطلب :

نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما در مورد فعالیت های سرگرم کننده ی خانگی برای کودکان پیش دبستانی :سایر نظرات :

نظری ثبت نشده است.